Dřevostavba nebo zděný dům?

Napsal dne 17. 08. 2011 uživatel veronika.fundova

 

Chcete si postavit rodinný dům, ale váháte mezi klasickým zděným domem a dřevostavbou? Na pohled jsou domy skoro stejné, stavebně jsou však zcela odlišné.

Není dřevostavba jako dřevostavba

A co obnáší pojem dřevostavba? U masivních dřevostaveb je na první pohled patrné, že základním stavebním prvkem je dřevo. Masivní dřevostavby si lze představit i pod jiným, více známým názvem, a to sruby a roubenky.  U sendvičových dřevostaveb byste na první pohled nepoznali, zda je to dřevostavba nebo zděný dům. Dům vypadá naprosto shodně jako klasický zděný dům, který staví například společnost Ekonomické stavby s.r.o.,  jen s tím rozdílem, že je postaven ze dřeva namísto cihel nebo ytongových tvárnic.

 A jak probíhá stavba domů ze dřeva?

U masivních dřevostaveb je zapotřebí velmi precizní příprava, jelikož musí být dřevo důkladně zpracováno a proveden správný zámkový systém v kladení jednotlivých prvků, aby v budoucnu nedošlo k tvarové nestálosti konstrukce. U sendvičových dřevostaveb je stavba obdobná jako u zděných domů, s tím rozdílem, že skeletová konstrukce domu je vyrobena z dřevěných trámů. Poté se vyplňuje tepelnou a akustickou izolací a pokrývá stavebními deskami na bázi dřeva nebo palubkami.

V čem jsou dřevostavby výhodnější než zděné domy?

Za hlavní výhody dřevostaveb můžeme považovat především rychlost, s jakou je dům postaven. Výstavba dřevostavby trvá většinou měsíc nebo měsíc a půl. Na rozdíl od klasického zděného domu je možno stavět dřevostavbu celoročně, tedy i v zimě. Co se kvality týká, je zapotřebí, aby byl dům postaven opravdu pečlivě, protože v opačném případě ztrácejí dřevostavby veškeré své tepelně-izolační a akustické vlastnosti, stejně tak kladné vlastnosti nízkoenergetického domu.  Rozhodnete-li se pro dřevostavbu, vybírejte stavební firmu s velikou pečlivostí.