Fasády, omítky, nátěry

Napsal dne 11. 02. 2011

Fasáda domu bývá obvykle to první, s čím se při pohledu na budovu setkáme a můžeme ji tak považovat za jakousi vnější vizitku domu. Kromě estetické stránky však fasády plní i stránkou funkční, zejména zlepšují tepelnou izolaci a zvukově izolační vlastnosti stavby. Výběr správného druhu fasády včetně její barvy většinou mívá na starosti projektant. Výjimkou není použití několika druhů fasádní úpravy, např. kombinace dřevěného obložení a omítky. Nejčastěji využívané jsou fasádní omítky, fasádní obklady a speciální sanační systémy.

Fasádní omítky

Jedná se o nejčastěji používaný druh fasádní úpravy. Obvykle jde o dvouvrstvé omítky složené z jádra a štuku, podobně jako omítky vnitřní. Aplikaci vnější omítky by měli provádět kvalifikovaní pracovníci. Příprava vnitřní omítky většinou probíhá z hotových směsí, jejichž nabídka na trhu je velmi široká. Výběr probíhá zejména podle požadavků na výsledný povrch, který je ovlivněn obsahem příměsí (slída, vápenec, přírodní vlákna, křemičité granule apod.) a způsobem nanášení a úpravou (hlazené, škrábání, zatírání apod.). Výsledné barvy lze dosáhnout zakoupením obarvené směsi nebo nabarvením po dokončené omítky.

Fasádní obklady

Fasádní obklady bývají často využívány jakou součást zateplovacích systémů. V současné době je na trhu velké množství různých druhů fasádních obkladů, volit lze mezi použitím přírodních materiálů (kámen, cihla), umělých materiálů, které jsou na pohled k nerozeznání od přírodních, ale dosahují lepších fyzikálních a chemických vlastností, a konečně lze zvolit betonové obklady, které navzdory předsudkům poskytují věrnou imitaci přírodních materiálů za relativně nízkou cenu.

Sanační systémy

Sanační systémy jsou využívány jako součást komplexního způsobu sanace vlhkého zdiva a omítek poškozených účinky vlhkosti, solí i znečištění atmosféry. Systémy jsou tvořeny skladbou sanačních omítek, které napomáhají rychlejšímu vysušování vlhkého zdiva, přičemž celkový vzhled omítnutých ploch působí suchým dojmem. Princip funkce systému je založen na speciálním rozložení pórů, které jsou propojeny jemným kapilárním systémem. Tato kombinace podstatně znásobuje povrch zdiva a tím se z něj vlhkost odpařuje enormní rychlostí, ačkoliv omítka samotná zůstává suchá.