K rodinnému domu neodmyslitelně patří zahrada!

Napsal dne 18. 08. 2011 uživatel veronika.fundova

 

Plánujete-li stavbu rodinného domu, začněte plánovat také zahradu, aby bylo do projektu zaneseno vše, co v něm má být.  Ušetříte si řadu případných pozdějších starostí.

Plánování  zahrady  promýšlejte už ve fázi projektování rodinného domu

Pokud plánujete vlastní bydlení a uvažujete o stavbě rodinného domu, zajisté předpokládáte, že budete mít kromě domku také zahradu, na které budete trávit společné chvíle s rodinou, relaxovat, koupat se nebo třeba pěstovat zeleninu. Každý má zcela odlišnou představu o tom, jak bude zahradu kolem svého domu využívat. Proto je zapotřebí začít plánovat ráz zahrady již v době přípravy stavby rodinného domu, nejlépe v době projektování. Do projektu domu je totiž zapotřebí zohlednit případné rozvody vody a elektřiny pro zahradní pergoly, altány či jiné využití.  Stejně tak je nutné do projektu zanést případné zahradní stavby nebo terasy, abyste nemuseli dodatečně řešit stavební povolení nebo ohlášení stavby na příslušném stavebním úřadě.  Je lepší vyřešit vše najednou, již při vyřizování stavebního povolení pro váš dům. Stejně tak je zapotřebí promyslet, zda není lepší hloubit prostor pro zahradní bazén nebo navážet zeminu pro dotváření zahrady v době před oplocením a vytvořením zámkové dlažby před rodinným domem. Těžká technika by se pak nemusela na zahradu dostat nebo by mohla poničit již vytvořené hodnoty.

Jakou chcete zahradu a kdo vám ji zrealizuje?

Při promýšlení rázu zahrady si nejprve ujasněte, k jakému účelu má sloužit, jak chcete, aby vaše zahrada vypadala, kolik času chcete údržbě zahrady věnovat, kolik peněz do ní chcete investovat, zda si ji budete chtít realizovat svépomocí, zda si najmete sami zahradního architekta a nebo zda si necháte postavit dům na klíč a s tím spojíte i realizaci zahrady. Stavební firmy  v současné době realizují kdejaké přání zákazníka, proto ani realizace zahrady na klíč pro ně není problém.