Letní tip: Naučte se používat klimatizace úsporně

Napsal dne 14. 02. 2013 uživatel veronika.fundova

Dnes se používání klimatizace stalo standardem. Horka přece snižují pracovní výkon, obírají o spánek a způsobují kolapsy. Tak či tak, za komfort se platí. Plánujete nebo již provozujete klimatizaci? Přečtěte si, jak můžete ušetřit použitím selského rozumu ...

Provoz klimatizace může být úspornější:


zavřete okna - klimatizace se celý ten čas snaží odvést teplý vzduch ven a vy ho zase vpustíte přes otevřené okno. Celá snaha tak přijde nazmar.


stáhněte rolety a žaluzie - sluneční paprsky pronikají do místnosti a ohřívají vzduch. Když vytvoříte bariéru, teplota v místnosti se udrží déle (tj. nebude stoupat) a klimatizace bude mít méně práce. Přímý sluneční svit přes okna může zvýšit teplotu až o 10 ° C.


vypněte klimatizaci, když místnost nepoužíváte - když jste v práci, chladit prázdný byt je zbytečný luxus. Přijdete sice do příjemně vychlazené místnosti, ale pořádně za to zaplatíte. Pokud máte klimatizační systém pro více místností, vypněte klimatizaci v místnostech, které právě nepoužíváte. Může pomoci i časovač nebo termostat na klimatizaci.


provádějte pravidelnou údržbu - na efektivitu klimatizace přímo ovlivňuje její technický stav. Klimatizace má tendenci zanášet se. Týká se to filtru, vnitřních rozvodů, ventilátoru a ostatních součástí. Filtr kontrolujte jednou za měsíc. Čistá klimatizace se také tak brzy nepokazí. Když se klimatizace pokazí v důsledku zanedbané údržby, jsou to zbytečné výdaje.


zvýšení teploty vám neublíží - snad nepotřebujete být v místnosti s teplotou 15 ° C? Skutečnost je taková, že snížení teploty o každý jeden stupeň pod 25 ° C zvýší spotřebu energie až o 3-4%. Kromě toho mít v místnosti 17 ° C a venku 35 ° C je pro tělo nezdravý teplotní šok.

Ještě před tím, než se budete snažit ušetřit na provozu vaší současné klimatizace, je dobré se zamyslet, zda by nepomohlo vyměnit ji za úspornější. Pokud ještě jen zamýšlíte pořídit si klimatizaci, toto jsou důležitá kritéria koupě ...


Klimatizace ještě před koupí:


dbejte na energetickou třídu - zjistěte si EER koeficient (Energy Efficiency Rating) nebo energetickou třídu plánované klimatizace. Buďte náročný. Provoz energeticky úsporné klimatizace se citelně odrazí na ročním vyúčtování energií.


spočítejte si, jak velký prostor potřebujete chladit - podle plánovaného objemu vzduchu vyberete odpovídající výkon klimatizace. Pokud chcete chladit jednu / dvě místnosti menších rozměrů, vystačíte si s mobilní klimatizační jednotkou. Ta už nebude účinná při větších prostorách a vy zbytečně utratíte peníze na její provoz.


zvažte nahrazení staré klimatizace novou - vaše 10 letá "klima" vás reálně může stát až o 20 až 40% více, než kdybyste koupili novou. Nové klimatizace jsou totiž navrženy pro mnohem efektivnější provoz.

Na klimatizace se specializuje výrobce a dodavatel Remko s.r.o. Dodává úsporné klimatizace vysoké jakosti, na které poskytuje záruční i pozáruční servis.


Společnost Remko s.r.o. vám pomůže vypočítat, zda u vás je prostor na úspory, pokud již klimatizaci používáte. Při koupi nové vám doporučí model, který bude dimenzován přesně na prostory, které plánujete chladit.