Nestandardně o standardech a nadstandardech v Praze

Napsal dne 15. 10. 2013 uživatel tomas.hlavacek

Sehnat „luxusní“ byt v centru Prahy není nic těžkého. V katalogu jakékoliv pražské realitní kanceláře můžete narazit na nabídku kategorie luxusní či nadstandardní. Bohužel, z valné většiny však jde o pozůstatek megalomanských plánů, které nakonec přerostly původnímu majiteli přes hlavu a teď se nesmyslně velkého bytu snaží zbavit stůj co stůj. Jak vybírat a nezaplatit za bývalou půdu dvacet milionů korun?

Projekt nade vše

Luxusní či nadstandardní byt znamená, že za své peníze dostanete nějakou výraznou přidanou hodnotu. Ve velkoměstě, kde se tísní hlava na hlavě, je tím největším luxusem volný prostor. Výhodu mají stavby, které jsou situovány podél toku Vltavy, které poskytují jak krásný výhled na řeku, tak dostatek čerstvého vzduchu. Pokud k bytu náleží i prostorná terasa, není už skoro, co víc si přát.
V současnosti vzniká několik zajímavých projektů, které jsou od počátku koncipovány pro náročné. Např. na pravém břehu Vltavy vybudoval developer Crestyl soustavu bytových komplexů Dock Marina Praha. Kombinace přístavu, odpočinkové zóny a luxusně pojatých bytů do velikosti 102 m2 je v České republice naprosto ojedinělá. Nadstandard totiž netvoří jen vysoká cena bytu, ale také zasazení stavby do okolního prostředí a velkoryse koncipovaný projekt, který nezapomíná ani na detaily v interiérech.   


Bez plastu a lamina

Faktorem, který prozradí, jestli prodávající nebo developer myslí výraz nadstandardní opravdu vážně, jsou použité materiály a úroveň jejich zpracování. Autorka článku byla svědkem toho, jak jedna nejmenovaná pražská realitní kancelář nabízela „luxusní“ byt na Praze 1, který kromě plastových oken vynikal nejlevnější sanitou, hnědou plovoucí podlahou a špatně propojenými vypínači.
Zní to trochu komicky, ale minimální standard nadstandardního bytu by měl obsahovat: zárubně dveří z dýhy, designové koncové ovládací elektro prvky, dřevěná okna, bezpečnostní skla, alarm, garážové stání a prostorný sklep. Příjemným bonusem u dobrých developerů je sanita od návrhářského domu nebo podlahy z dřevěného masivu.

Služby

Co dělá z luxusního bydlení opravdu výjimečnou záležitost, jsou zahrnuté služby. Recepce s 24 hodinovou obsluhou je zárukou toho, že nepovolané

(zdroj: Dock Crestyl)                      osoby vás nebudou otravovat, ať jde o potulné prodejce, novináře či falešné kominíky. Samozřejmostí by měl být kamerový systém ve společných prostorách domu napojený na bezpečnostní agenturu.
V některých případech je obyvatelům domu k dispozici společné fitness, sauna, bazén nebo všechno dohromady. Novým trendem je smluvní čistírna pro celý bytový komplex, která vaše prádlo každý den vypere a přinese až ke dveřím. Když vlastníte luxusní byt, přeci nebudete obden žehlit…