Podlaha a podlahové krytiny

Napsal dne 11. 02. 2011

Vlastnost podlahy je v nejvyšší míře ovlivněna použitým podkladem. Zatímco podlahová krytina stanovuje náklady na údržbu a určuje komfort bydlení, tak podklad dává podlaze pevnost a trvanlivost a představuje důležitý faktor zvukové a tepelné izolace.

Běžně je podlaha tvořena betonovou stropní konstrukcí, zvukovou izolací a podlahovým potěrem. Dnes se ale podlahy pokládají i na dřevěné konstrukce stropů dřevostaveb či na dřevěné hranoly.

Výběr řešení podlahy se liší v přízemí a v patře. Zatímco v patře můžeme na betonovou stropní desku, tepelnou a zvukovou izolaci a potěr přímo položit koberec, v přízemí tato varianta není vhodná. Výjimkou jsou domy s podlahovým vytápěním zalitým anhydritovým potěrem.

Výběr samotné podlahové krytiny je čistě individuální, a jelikož jde víceméně pouze o nezbytný interiérový doplněk, záleží pouze na staviteli, pro jakou krytinu se nakonec rozhodne. Je ale vhodné respektovat určité potřeby jednotlivých prostorů v domě. Místnosti v patře by měly mít větší zvukovou izolaci, a tedy robustnější konstrukci. V koupelnách a na toaletách je vhodné použití dlaždic, prostoru kuchyně kromě nich vyhovují i linolea. Chodby, verandy a další prostory, do kterých se vchází zvenku jsou také ideální pro dlaždice, je zde potřeba, aby povrch byl tvrdý a snadno udržovatelný.

Volba správné podlahové krytiny přispěje k výslednému vzhledu místnosti a spoluvytváří atmosféru, kterou bude místnost působit.

Mezi nejpoužívanější podlahové krytiny patří plovoucí laminátové podlahy, PVC, linolea, podlahy z masivního dřeva, podlahy z exotických materiálů, dřevěné palubky a v neposlední řadě koberce.

Laminátové plovoucí podlahy

Tyto podlahy velmi věrně imitují podobu dřeva, ale zároveň eliminují veškeré nedostatky tohoto přírodního materiálu. Podlaha z měkkého dřeva není vhodnou volbou, ale díky laminátové imitaci si tuto volbu můžete bez obav dopřát. Tento druh podlahové krytiny v sobě snoubí krásu dřeva a výhody moderních technologií.

Podlahové krytiny z PVC

Podlahová krytina z umělého materiálu PVC může být jednovrstvá nebo vícevrstvá. Výhodou jednovrstvé varianty je její nízká cena. Vícevrstvé podlahy mají obvykle tloušťku 1,35 – 4 mm. Pro skutečně měkkou a tichou chůzi je vhodné volit krytinu s tloušťkou 2mm a více. Velmi důležitá je tloušťka nášlapné vrstvy, ta by měla být silná alespoň 0,2mm. PVC je velmi pružný materiál, příjemný pro chůzi, neboť je tichý a nepůsobí chladně. Navíc v dnešní době nabízí široký výběr atraktivních vzhledů (dřevo, kámen, dlažba a další).

Linolea

Linoleum na první pohled vypadá jako PVC, ale má odlišné vlastnosti. Linoleum je čistě přírodní materiál vyráběný z lněného oleje, korkovité nebo dřevité moučky, mletého vápence a přírodních pryskyřic. Nášlapná vrstva linolea je lisována na jutovou textilii.

Jako čistě přírodní materiál se linoleum hodí pro alergiky, neboť omezuje šíření bakterií a mikroorganismů. Výhodou je snadná údržba a oproti PVC delší životnost. Na trhu je široká nabídka barev a vzorů, které lze navíc díky možnosti spojování svařovacími šňůrami libovolně kombinovat.

Podlahy z masivního dřeva

Prkna masivních podlah jsou vyráběna z jednoho kusu dřeva, což jim dodává jedinečnost. Životnost takovéto podlahy je velmi dlouhá, obzvláště díky možnosti mnohanásobné renovace. Jediným omezením je zde tloušťka použitých prken.

Pokud zvolíte dubové parkety, dostanete je jako polotovar. V tom případě je třeba je celoplošně přilepit, brousit, tmelit a dodávat jim povrchové úpravy. Tato podlaha získá prakticky neomezenou životnost a pořizovací cena je velmi příznivá. Nutnost vložit do projektu velký kus vlastní práce může být pro někoho nevýhodou, ale pro jiné naopak odměnou.

Koberce

V poslední době získávají na oblibě koberce přírodní vlněné a syntetické akrylové, které jsou od vlněných jen velmi těžko k rozeznání. Vybraný koberec by měl být příjemný na dotek, neměl by se moc špinit, měl by být nenáročný na údržbu a konečně by měl ladit s interiérem místnosti.

Zajímavým trendem jsou kusové koberce, které umožní vyniknout krásné podlaze, ale na druhou stranu zpříjemní posezení u konferenčního stolku, případně zpříjemní ulehnutí na podlaze.